Son 30 Yılın En iyi 25 Sanatçısı

Bu liste , dünyanın en popüler oylama sitesi olan ranker.com'da yapılan bir oylamayı kaynak alarak hazırlanmıştır.İşte son 30 yılın en iyi 25 sanatçısı.

25. Alicia Keys


1981 yılında Amerika'da doğmuş bir sanatçıdır.Kendisi aynı zamanda söz yazarı , şarkıcı ,besteci , müzisyen , yapımcı ve oyuncudur.Albümleri dünya çapında 50 milyondan fazla satılmıştır.
Müzik Türleri: Hip Hop , Pop müzik , Neo soul
24. Annie Lennox


1954 yılında İngilitere'de doğmuş bir sanatçıdır.Kendisi aynı zamanda oyuncu ve söz yazarıdır.Albümleri dünya çapında 80 milyondan fazla satılmıştır.Annie Lennox ,  İskoç Müzisyen , vokalist ve Akademi ödülüne sahip bir bestekârdır.
Müzik Türleri: Pop müzik , Pop Rock , Caz , New Wave , Blue Eyed Soul , Rock Müzik
23. Billy Joel1949 yılında Amerika'da doğmuş olan bir sanatçıdır.Küçüklüğünde piyano dersleri almış olduğu için 1960'lı yıllarda birkaç Rock grubunda piyano çalmıştır.1973 yılında "Piano Man" adında bir şarkı çıkarmıştır ve bu şarkının hit olmasıyla adını duyurmaya başlamıştır.Albümleri şu ana kadar dünya çapında 150 milyondan fazla satılmıştır.
Müzik Türler: Soft Rock , Rock Müzik
22. Lady Gaga


1986 yılında Amerika'da dünyaya gelmiş olan bir sanatçıdır.Pek bilinmese de asıl adı Stefani Joanne Angelina Germanotta'dır.Müziğe ilgisi lise zamanlarında başladı ve ilerleyen dönemlerde müzik kariyeri için okulu bıraktı.Kendisi aynı zamanda söz yazarı ve oyuncudur.
Müzik Türleri: Pop Müzik , Elektronik Müzik , Dans Müziği
21. Johnny Cash


1932 yılında Amerika'da dünyaya gelmiş olan bir sanatçıdır. Johnny Cash gitarist olması ile birlikte rock ve country müziğini önemli ölçüde etkilemiştir.Kendisi aynı zamanda oyuncu , şarkı yazarı , film müziği bestecisi , gitarist ve kitap yazarıdır.Fakat 2003 yılında Johhny Cash aramızdan ayrılmıştır.
Müzik Türleri: Blues , Rock and Roll , Halk Müziği 
20. Stevie Nicks


1948 yılında Amerika'da doğmuş olan bir sanatçıdır.Kendisi aynı zamanda oyuncu , film yönetmeni , film yapımcısı ve şarkı yazarıdır.
Müzik Türleri: Klasik Rock , Pop müzik , Rock Müzik
19. Tina Turner


1939 yılında Amerika'da doğmuş olan bir sanatçıdır.Kendisi aynı zamanda oyuncu , dansçı , müzik yapımcısı , kitap yazarı , şarkı yazarı ve film yapımcısıdır.
Müzik Türleri: Rock müzik
18.Beyoncé 


1981 yılında Amerika'da dünyaya gelmiş bir sanatçıdır. Tam adı Beyoncé Giselle Knowles-Carter'dır.Kendisi aynı zamanda dansçı , oyuncu , film yapımcısı ,  girişimci , müzik videosu yönetmeni , şarkı yazarı ve seslendirme sanatçısıdır.
Müzik Türleri: Pop Müzik , Hip Hop Müzik , Çağdaş R&B
17. Paul McCartney


1942 yılında İngiltere'de doğmuş bir sanatçıdır.Paul McCartney dünyaca ünlü rock grubu olan The Beatles'ın bas gitaristidir.Kendisi aynı zamanda oyuncu , davulcu , şarkı yazarı , şair , piyanist , iş insanı ve film yönetmenidir.
Müzik Türleri: Klasik Rock
16. Prince


1958 yılında Amerika'da doğmuş olan bir sanatçıdır.Tam adı Prince Rogers Nelson'dur.Kendisi aynı zamanda oyuncu , şarkı yazarı , dansçı , senarist ve film yönetmenidir.
Müzik Türleri: Funk , Pop Müzik , Rock Müzik , Çağdaş R&B
15.Madonna


1958 yılında Amerika'da doğmuş olan bir sanatçıdır.Pop türünde o kadar başarılı olmuştur ki 1980 yılından beri "Popun Kraliçesi" olarak tanınır.
Müzik Türleri: Elektronik Dans Müziği , Pop Müzik , Rock Müzik
14. Megan Marie Hart 


1983 yılında Amerika'da doğmuş olan bir sanatçıdır.Manhattan Müzik Okulu'nun opera bölümünde okumuştur.
Müzik Türleri: Opera13. Christina Aguilera 

1980 yılında Amerika'da doğmuş olan bir sanatçıdır.Kendisi aynı zamanda oyuncudur.
Müzik Türleri: Hip Hop Müzik , Rock Müzik , Pop Müzik
12. Elton John


1942 Yılında İngiltere'de doğmuş olan bir sanatçıdır.Kendisi aynı zamanda film yapımcısı , şarkı yazarı , piyanist , seslendirme sanatçısı ve film müziği bestecisidir.
Müzik Türleri: Rock Müzik , Glam Rock , Pop Rock , Soft Rock 11. Stevie Wonder


1950 yılında Amerika'da dünyaya gelmiş olan bir sanatçıdır. Kendisi aynı zamanda davulcu , piyanist , şarkı yazarı , oyuncu , söz yazarı , orgcu , film müziği bestecisi ve film yapımcısıdır.
Müzik Türleri: R&B , Caz , Pop Müzik , Funk
10.George Michael


1963 yılında İngiltere'de doğmuş olan bir sanatçıdır.George Michael'ın Pop Müzik tarihinde önemli bir yeri vardır.Seksenli ve doksanlı yıllarda gerçekleştirdiği çalışmalarıyla büyük başarılar elde etmiştir.Kendisi aynı zamanda film yapımcısı , oyuncu , film müziği bestecisi , şarkı yazarı ve müzik videosu yönetmenidir.
Müzik Türleri: Pop Müzik , Çağdaş R&B , Blue Eyed Soul
9. David Bowie 


19643 yılında İngiltere'de doğmuş olan bir sanatçıdır.Kendisi aynı zamanda oyuncu , film yapımcısı , şarkı yazarı , film müziği bestecisi ve aranjördür.Maalesef David Bowie 2016 yılında aramızdan ayrılmıştır.
Müzik Türleri: Rock Müzik , Glam Rock
8. Aretha Franklin


1942 yılında Amerika'da doğmuş olan bir sanatçıdır.Kendisi aynı zamanda oyuncu , piyanist , şarkı yazarı ve aktivisttir.
Müzik Türleri: Gospel Müziği
7. Barbra Streisand


1942 yılında Amerika'da doğmuş olan bir sanatçıdır.Kendisi aynı zamanda piyanist , oyuncu , senarist , şarkı yazarı , televizyon yönetmeni ve film yönetmenidir.
Müzik Türleri: Klasik Pop
6. Mariah Carey


1970 yılında Amerika'da doğmuş olan bir sanatçıdır.1990'lı yıllarda en çok albüm satan kadın şarkıcı ödülünü almıştır.Kendisi aynı zamanda oyuncudur.
Müzik Türleri: Pop Müzik , Hip Hop Müzik , Çağdaş R&B , Soul5. Celine Dion

1968 yılında Kanada'da doğmuş olan bir sanatçıdır.1982 yılında Yamaha Son Festival ve 1988 yılında Eurovision Müzik Yarışması'nı kazanarak Avrupa ve Asya'ya adını duyurdu.
Müzik Türleri: Rock Müzik , Pop Müzik
4. Adele


1988 yılında İngiltere'de dünyaya gelmiş olan bir sanatçıdır.2006 yılında bir arkadaşının Adele'e ait bir demoyu Myspace adlı web siteye gönermesi ve bunun vasıtasıyla XL Recordings adlı şirketin Adele'e iş teklif etmesiyle kariyeri başlamıştır.
Müzik Türleri: Pop Müzik , Soul , Rock Müzik
3.Michael Jackson


1948 yılında Amerika'da doğmuş olan bir sanatçıdır.Tam adı Michael Joseph Jackson'dır.Pop müziğe olan büyük katkılarından dolayı "Popun Kralı" ünvanına sahiptir.Kendisi aynı zamanda şovmen , iş insanı , senarist , dansçı , müzik yapımcısı , şarkı yazarı , aranjör , film müziği bestecisi ve aktivisttir.
Müzik Türleri: Pop Müzik , Funk , Rock Müzik , Soul 
2.Whitney Houtson


1963 yılında Amerika'da dünyaya gelmiş olan bir sanatçıdır.Dünyanın en çok ödül alan kadın şarkıcısı olarak dünya rekorlar kitabına girmiştir.
Müzik Türleri: Pop Müzik , Gospel Müziği , Çağdaş R&B , Soul
1. Freddie Mercury


1943 yılında Tanzanya'da dünyaya gelmiş bir sanatçıdır.Gerçek adı Farrokh Bulsara'dır.Dünyaca ünlü rock grubu olan Queen'in solistidir.1991 yılında aramızdan ayrılmış olmasına rağmen sesi ve sahnedeki duruşu ile hâlâ dünyanın en güçlü sesine sahip olan vokali olarak anılıyor.
Müzik Türleri:  Rock Müzik

Yorum Gönderme

0 Yorumlar