YKS tarihi açıklandı: Aileler, öğrenciler ve siyasilerden tepki geldi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu YKS tarihi tartışmaları da beraberinde getirdi. Sınav tarihinin Temmuz ayından 27-28 Haziran'a çekilmesi öğrencileri tedirgin etti. Aileler ve siyasiler duruma tepki gösterdi.
25-26 Temmuz'da yapılması kararlaştırılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) tarihi değiştirilerek, 27-28 Haziran’a çekildi. Kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı.Sınavın tarihinin değiştirilmesine CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Gelecek Partisi gibi birçok parti liderinden eleştiri geldi. Karar sınava girecek öğrencileri tedirgin ederken, aileler de duruma tepki gösterdi.


İYİ Parti lideri Meral Akşener, Twitter hesabından "Yandaşının bir dediğini iki etmeyen iktidar; gencine gelince 2 milyon tweet'i görmedi, duymadı. Yazıklar olsun." diyerek karara tepki gösterdi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Temmuz ayına ertelenen YKS’nin öne alınarak Haziran’da yapılacak olması; gençlerimizin geleceklerini ve umutlarını çalmak, emeklerini boşa çıkarmak, onlara kulak tıkamaktır! Gençlerimizin hayallerini çalmayın!" dedi.
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Gençlerimiz geleceğimizdir, kimse gençlerimizin geleceği ile oynama hakkına sahip değildir. Milyonlarca gencimizi ilgilendiren bir sınavın tarihini belirlerken 'ben yaptım oldu' mantığıyla hareket eden iktidarı, almış olduğu bu yanlış kararı düzeltmeye davet ediyorum." yazdı. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Öğlen YKS’ye 82 gün varken, akşam 54 gün kaldı. Zaman ne çabuk geçiyor! 2 ay içerisinde 3 farklı sınav tarihi ilan edilir mi? Gençlere bir söz verecekseniz o sözü tutacaksınız" ifadelerini kullandı. Aşağıdaki twitter butonundan bu yazıyı paylaşarak bu değişikliği önlemek için sesinizi duyurabilirsiniz.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar